ترکمن صحرا سرزمین جادویی

 ترکمن صحرا در بخش شمال شرقی استان گلستان واقع شده است. جمعیت  ۲۰۰۰۰۰نفری دارد که به زبان ترکمنی و فارسی صحبت می کند. ترکمن ها در ابتدا کوچ نشین بودند و به تدریج شهر نشین شدند. اقوام ترکمن از نظر فرهنگی به ترک های آذربایجان، و ترک های ترکیه و اوغوز ها وابستگی نژادی دارند. ترکمن در لغت به معنای مانند ترک است. 

چادر سنتی ترکمنی

چادر سنتی ترکمنی

 

 موسیقی در ترکمن صحرا

موسیقی ترکمن نوعی موسیقی است که حاصل موسیقی ترکمنستان و افغانستان می باشد و بسیار دوست داشتنی است. ساز های دو تار ترکمن نوای دلنشینی دارند و اغلب همراه نی و کمانچه نواخته می شوند. آواز های ترکمن شرح رنج ها و بیانگر حماسه ی رشادت های آنان است که در باور مردم ترکمن ریشه دارد. به اعتقاد مردم آن ناحیه: آنان با موسیقی  زاده شده و تا لحظه ی آخر با موسیقی از دنیا خواهند رفت.

شما میتوانید با چشمانی بسته به آواز ها و موسیقی ترکمن در سکوت گوش دهید، پرواز درنا ها صدای سم اسبان چابک سوار و آواز پرندگان را حس کنید. سفری ماورایی به دنیای موسیقی ترکمن ها داشته باشید.

 رقص سنتی مردان ترکمن

در ترکمن صحرا رقص آیینی خنجر متداول است. مردان دایره وار حلقه می زنند و با صدا های مخصوصی که از گلوی خود خارج می کنند ساعت ها شما را میخکوب رقص و موسیقی مذهبی خود می نمایند.

آیین خنجر، آق قلا

آیین خنجر، آق قلا

صنایع دستی ترکمن

زنان و دختران زیبا و سیاه چشم ترکمن از روزگاران کهن در میان تار و پود رنگین نخ های قالی طرح انداخته و گره های قالی را با وجودشان در آمیخته اند. سبک و طرح های زیبا و منحصر به فرد ترکمن از دیر باز بیان گر فراز و نشیب زندگی روزانه و تاریخ مردم آن نواحی است. محصولات ویژه ی ترکمن نمد بافی، ابریشم بافی، گلیم و دوزی بافی است.

 نژاد اسب های ترکمن

اسب های ترکمن نژادی خالص دارند با بدن های لاغر و کشیده به رنگ های خاکستری و قهوه ای. صادرات این اسب های منحصر به فرد ممنوع اعلام شده و از نژاد های معروف این اسب ها می توان به تیره های: چناران ( ترکیب اسب عرب و اسب ترکمن ) ، یموت و اسب های آخال اشاره کرد که  به راستی بی همتا هستند. مسابقات اسب دوانی در همه ی فصول در گنبد کاووس اجرا می شود و هفته ها به طول می انجامد. مسابقات اسب دوانی از دیدنی های پر جاذبه ی آن ناحیه است و قدمتی به بلندای تاریخ ترکمن دارد

اسب ترکمن

اسب ترکمن