قشم

جزیره قشم یا ابرکاوان یکی از جزایر بزرگ ایران در تنگه هرمز و استان هرمزگان است. که سالیان درازیست به ایران تعلق داشته و البته یکی از جزایر مهم و استراتژیک هم محسوب می شود. به لحاظ جغرافیایی قشم از شمال به بندرعباس، از مرکز به خمیر و بندر لنگه، از شرق به لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تمب بزرگ و تمب کوچک متصل است. جزیره قشم دو و نیم برابر بحرین مساحت داشته و حدود ۶۹ روستا و شهر دارد.

جزیره قشم

جزیره قشم

آب و هوای جزیره قشم

آب و هوای این جزیره عموما گرم و مرطوب است و تابستان ها گرم و زمستان های ملایم و گاهی سردی دارد و رطوبت در جزیره قشم در اغلب ماههای سال بالا بوده، برای همین بیشتر از اینکه گرم باشد، شرجی و مرطوب خواهد بود.

جاذبه های دیدنی قشم

قشم به عنوان یک جزیره توریستی و تفریحی جاذبه های دیدنی و تاریخی زیادی دارد که این جاذبه ها سالانه توریست ها و مسافران زیادی را به خود جذب می کند. برخی از جاذبه های دیدنی قشم را در ذیل معرفی می کنیم تا مسافران عزیر قبل از سفر به این جزیره زیبا از کم و کیف محل های توریستی آن مطلع شوند.

غار نمک از جاذبه های دیدنی قشم

غار نمک به فاصله ۹۰ کیلومتر از قشم قرار داشته و به صورت یک کوه نمکی و گنبدی از سطح دریا دیده می شود. از دهانه غار تا جاده دو کیلومتر فاصله وجود دارد که می توانید آن را پیاده طی کنید تا به غار برسید. علت اینکه غار نمک از جاذبه های دیدنی قشم محسوب می شود به خاطر قندیل های نمک درون آن و جریان آب و نمک در کف غار و همچنین تغییر شکل قندیل ها با تغییر دما و رطوبت هواست که دایما هم این اتفاق می افتد و باعث شده جذابیت زیادی برای مسافران داشته باشد.گفته شده غار نمک قشم طولانی ترین غار نمکی جهان بوده به همین دلیل هر سال توریست های زیادی از سراسر دنیا برای دیدن آن به قشم سفر می کنند.

غار نمکی

غار نمکی

جنگل دریایی حرا از جاذبه های دیدنی قشم که حتما باید ببینید

این جنگل زیستگاه پرندگان گرمسیری بسیاری است. جاذبه اصلی و خاص این جنگل وجود درخت حرا در آن بوده که هنگام مد دریا در آب فرو رفته و بعد از مد بیرون می آید. این درخت به دلیل ساختار خاصی که دارد، آب شور دریا آن را اذیت نمی کند و برعکس این توانایی را دارد که آب شور را تصفیه کرده و به آب شیرین تبدیل کند. جنگل حرا مساحتی در حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع داشته و به خاطر آب و هوای گرمسیری پرندگانی مانند اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، حواصیل بزرگ و برخی دیگر در آن زیست کرده و سابقه طولانی دارند. وجود مرغ دریایی و مرغ باران و انواع گونه های ماهی در این جنگل جذابیت فوق العاده ای به آن داده به طوری که قطعا با یک بار مسافرت به این محل از زیبایی آن سیر نخواهید شد. این مکان دیدنی همه آنچه را که از طبیعت، ساحل، دریا و پرندگان سراغ دارید در اختیار شما می گذارد.

جنگل حرا

جنگل حرا

 درخت سبز یا انجیر معابد

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی قشم که مخصوص مناطق حاره است ، انجیر معابد یا درخت سبز نام دارد. ریشه های این درخت هوایی بوده و همین موضوع جذابیت زیادی به آن داده است. این درخت میوه ای صورتی و قابل خوردن هم دارد. در جنگل حرا از این نوع درخت زیاد وجود داشته و یکی از بهترین آنها را می توانید در منطقه توران مشاهده کنید. آنچه که باعث شده این درختان به عنوان جاذبه دیدنی قشم محسوب شود، نوع رویش خاص و زیبایی متفاوت آنها هنگام رویش است که در مناطق محدودی رشد می کنند.

انجیر معابد

انجیر معابد

دره ستارگان

روستای برکه خلف در جزیره قشم کوههای درهم و تو در تو و رسوبی زیادی دارد که به دره ستارگان مشهور هستند. تغییرات آب و هوایی و باد و باران های منطقه ای شکل و شمایل این کوهها را به صورت دالان هایی تو در تو در آورده است و وقتی داخل این دالانها می روید و در شب به ستارگان نگاه می کنید، جلوه ای خاص و شگفت انگیز از ستارگان خواهید دید. نمایش ستارگان از داخل این دالان ها چیزی شبیه به دره ستارگان ایجاد می کند. افراد محلی افسانه های جالبی برای این دره تعریف می کنند و معتقدند در سالیان دور افتادن یک ستاره روی این محل باعث بوجود آمدن این دالان ها شده است. زیبایی و جذابیت فوق العاده این دره قطعا شما را شگفت زده خواهد کرد و خاطره ای خاص برایتان به جای می گذارد.

دره ستارگان

دره ستارگان

تنگه چاهکو جاذبه دیدنی قشم محلی برای هیجان و شادی

تنگه چاهکو به عنوان یکی از بهترین جاذبه های دیدنی قشم شناخته می شود و در ۷۰ کیلومتری شهر قشم قرار دارد. در ساحل شمالی این جزیره دره ای وجود دارد که وقتی وارد آن می شوید، حس خیال انگیز ارتباط با گذشتگان و افسانه های آنها در شما تداعی می شود. جذابیت این دره در حالت وهم آلود و رازگونه آن است. تنگه چاهکو هم در دل همین دره قرار دارد که در ابتدا وسیع و باز بوده و به مرور که به سمت جلو می روید، باریک و باریک تر می شود به طوری که دیگر آسمان قابل دیدن نخواهد بود . وجود چاههای کم عمق برای ذخیره آب شیرین باعث شده است، این تنگه را چاهکوه بنامند. یعنی چاههایی در دل کوه. از قدیم این تنگه محل ذخیره آب شیرین برای محلی ها بوده است .

چاهکوه

چاهکوه

موج سواری و غواصی از جاذبه های دیدنی قشم برای ساحل دوستان

موج سواری و غواصی به عنوان یک جاذبه گردشگری در شهرهای ساحلی محسوب شده و قشم هم بهترین امکانات را برای این دو ورزش آبی دارد. گرمای هوا و خنکای آب باعث شده است در ساحل جزیره قشم مسافران زیادی به غواصی و شنا و موج سواری بپردازند. موج های خوب و با کیفیت این ساحل خاطره موج سواری لذت بخشی را برای شما به ارمغان می آورد.

غواصی در قشم

غواصی در قشم

جزیره ناز

جزیره ناز از جاذبه های دیدنی قشم و خاص آن است. این جزیره با قشم در حدود ۲۲ کیلومتر فاصله داشته و جذابیت آن با صدف های رنگی و عروس های دریایی صد چندان می شود. یکی از تفریحاتی که مسافران و توریست ها در این جزیره انجام می دهند، غواصی و موج سواریست. برای همین منظور سایت های شیک و بسیار مجهزی در اختیار مسافران برای غواصی قرار داده می شود. جزیره ناز بوسیله ساحل و راه باریکی به قشم متصل شده البته این اتصال در زمان جزر رخ می دهد. در هنگام وقوع این پدیده از جزیره ناز امکان مشاهده تنگه هرمز و جزیره لارک فراهم می شود. با وجود مرغان دریایی و فلامینگو ها این جزیره تداعی کننده بهشتی روی زمین است.

جزیره ناز

جزیره ناز