استان گیلان

استان گیلان، نگین سبز زمردین

استان گیلان در حاشیه جنوب غربی دریای خزر واقع شده است. گیلان با فرهنگ و تمدنی سه هزار ساله پیشینه ای تاریخی و شگفت آور دارد. در لغت نامه ی دهخدا واژه ی گیل به اضافه ی پسوند ” ان ” به معنای سرزمین گلها است که در زبان پهلوی از آن به گلان یا گلها یاد می شود. گیلان از اقوام مختلفی تشکیل شده است.

در زمان های دور به دلیل خوش آب و هوا بودن از نقاط دور و نزدیک مهاجران بسیاری را در خود جای داده که هم اکنون نیز می توانید شاهد نوادگانی به جای مانده از تیره های نژادی گرجستان، ارامنه و چرکس ها یا مردمان قفقاز را در این استان بیابید.

طبیعت زیبای گیلان

طبیعت زیبای گیلان

زبان و فرهنگ مردم گیلان

گویش ساکنین این استان زبان شیرین گیلکی می باشد و به گفته ی زبان شناسان این زبان ریشه در زبان ” هندواروپایی “،  و از دیدگاه باستانی،  به زبان پارتی در سلسله ی اشکانیان می رسد. با توجه به گوناگونی اقوام در گیلان فرهنگ این استان بسیار دوست داشتنی و متنوع است.

اگر به استان گیلان می آیید در هر فصلی از سال شاهد جشن ها و مراسم بی نظیر خواهید بود که در هیچ نقطه ای از ایران آن را نخواهید دید.

از میان این آداب و رسوم اجرا شونده: کشتی گیله مردی، لافند بازی ( بند بازی ) ، نوروزی خوانی، قاشق زنی و آینه تکم هستند.

موسیقی و رقص سنتی گیلان

مردم گیلان از گذشته های دور شاد و مهمان نواز بوده اند، این شادی به خوبی در موسیقی و آواز های محلی ساکنان این منطقه آشکارا دیده می شود. در حال حاضر در هر مجلس و بزمی آواز های شیرین و آهنگ های شاد گیلکی بر زبان ها جاری است. پوشش زنان این منطقه از دامن های رنگین پر چینی تشکیل شده که هم نوایی خود را از زیبایی های طبیعی این استان وام می گیرد.

معروف ترین رقص گیلان، رقص قاسم آبادی می باشد که در آن با حرکات ریتمیک و موزون مراحل کشت برنج از کاشت تا برداشت نشان داده می شود.

رقص قاسم آبادی

رقص قاسم آبادی

شهر های مهم استان گیلان

مرکز گیلان شهر دوست داشتنی ” رشت ” است که پر جمعیت ترین شهر این استان نیز می باشد و مردمی خونگرم و مهمان پذیر دارد. دومین شهر استان گیلان بندر انزلی ست، غروب های ساحلی و مناظر دیدنی این شهر در همه ی نقاط ایران زبانزد خاص و عام است. بندر انزلی پر باران ترین شهر گیلان است. از شهر های دیگر این استان به لاهیجان سبز و کوه پایه ای- تالش زیبای جنگلی- ماسوله ی تاریخی و بی همتا و شهرستان فومن اشاره می کنیم که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می نماید.

آثار تاریخی مهم استان گیلان

از میان آثار حیرت انگیز باستانی گیلان می توان به تپه ی تاریخی مارلیک، دهکده ی توریستی ماسوله و قلعه رود خان بی نظیر در فومن اشاره کرد.

قلعه رودخان، فومن

قلعه رودخان، فومن

محصولات و صنایع دستی

از محصولات استان گیلان که جایگاه ویژه ای در سراسر کشور دارند، برنج و چای را می توان نام برد و صنایع دستی گیلان: حصیر بافی، رشتی دوزی، قلاب دوزی، مرواری دوزی می باشند.