چابهار

چابهار شهری زیبا و بندری در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان است. این شهر بندری و ساحلی جاذبه های دیدنی بسیاری داشته و جزو شهرهای تجاری و توریستی مهم ایران به حساب می آید. بندر چابهار در کناره دریای مکران و اقیانوس هند قرار گرفته و تنها بندر و شهر ایران است که ساحل اقیانوسی دارد. آب و هوای همیشه معتدل، رونق تجارت و بازرگانی و سایر جاذبه های دیدنی چابهار باعث شده است، به عنوان یک منطقه مهم گردشگری و توریستی مورد توجه توریست ها در ایران و سایر نقاط جهان قرار بگیرد. در این مطلب قصد داریم برای آنهاییکه تا به حال بندر چابهار را ندیده اند از جاذبه های دیدنی این شهر بنویسیم. قطعا پس از خواندن این مقاله انگیزه بازدید از این شهر زیبا در شما چند برابر خواهد شد. چابهار را به خاطر آب و هوای خوب و معتدل آن چهار بهار هم می گویند.

چابهار

چابهار

محلی ها چابهار را چه می نامند؟

همانطور که در بالا هم اشاره شد این شهر به دلیل آب و هوای معتدل و همیشه بهاری که دارد به چهاربهار هم معروف است اما قدیمی ها و کسانی که سال های زیادی در این شهر ساکن بوده اند، آن را چه بار هم می گفتند. چون شهر بندری بوده و انواع بار در آن جابجا می شده است و مردم عموما از بازرگانان سوال می کردند بار چه داری؟ برای همین به شهر چه بار هم شهرت دارد. دلیل دیگری که که چابهار را چه بار می نامیدند، زندگی مردم در کنار چاههای آب بود و با گذشت زمان و ورود افراد غیر محلی و غیر بومی به این شهر، کم کم از نام چه بار به چابهار تغییر کرد.

جاذبه های دیدنی چابهار

کوههای مینیاتوری

یکی از جاذبه های دینی چابهار که قطعا هر کسی را وسوسه می کند، یکبار هم که شده سری به آن بزند، کوههای مینیاتوری است. زیبایی و جذابیت شگفت انگیز این کوهها باعث شده است، سالانه صد ها نفر از ایران و کشورهای دیگر برای دیدن آنها به چابهار سفر کنند. کوههای مینیاتوری یک پدیده مورفولوژی محسوب شده و به موازات ساحل چابهار قرار دارند

کوه های مینیاتوری

کوه های مینیاتوری

تالاب لیپار

یکی از جاذبه های دیدنی چابهار که بسیار زیبا بوده و در سال های اخیر توجه توریست ها را به خود جلب کرده است، تالاب لیپار یا تالاب صورتی نام دارد. این تالاب در نزدیکی روستای رمین و در 15 کیلومتری شرق چابهار قرار داشته و به تالاب پرندگان هم معروف است. علت اینکه تالاب لیپار جزو جاذبه های دیدنی چابهار قرار گرفته بخشی از آن به خاطر وجود پرندگانی نظیر فلامینگو، طاووس، تیهو، عقاب دشتی،کشیم، چنگرو انواع حواصیل بوده که جذابیت چند برابر به این شهر بندری داده اند.

تالاب لیپار

تالاب لیپار

مسجد جامع دزک

مسجد جامع دزک در دوران صفویه ساخته شده است، البته در مورد تاریخ دقیق آن اطلاعات روشنی در دست نیست و به صورت تقریبی آن را برای دوران صفویه می دانند. معماری زیبا و جذاب این مسجد باعث شده جزو یکی از جاذبه های دیدنی چابهار محسوب گردد و سالانه گردشگران زیادی برای دیدن آن به این منطقه مسافرت کنند. از جذابیت های دیگر این مسجد مصالح به کار رفته در ساخت آن است. برای ساخت دیوارهای این مسجد از خشت و چینه استفاده شده و سقف را هم با برگها و چوب نخل و خرما و گز درست کرده اند.

مسجد دزک

مسجد دزک

غارهای بان مسیتی از جاذبه های دیدنی چابهار

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی چابهار غارهای بان مسیتی است. این غارها با فاصله 5 کیلومتر از روستای تیس قرار داشته و به سمت دامنه کوه شهبازبند کشیده شده اند. غارهای بان مسیتی مجموعا از یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی درست شده اند، که غار طبیعی به شکل نیم دایره بوده و دهانه آن با استفاده از تراشکاری بزرگتر شده است. سنگ نوشته و لوح خاصی در این غار مشاهده نشده و البته آنچه که در این غار بیش از هر چیزی توجه بیننده را جلب می کند، یک آرامگاه کوچک گچی بوده که در گودی غار قرار گرفته است.

غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی

کوههای گل افشان

کوههای گل افشان در بندر چابهار حاصل فعالیت های آتشفشانی عمق زمین در طی سالیان قبل بوده و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی چابهار شناخته می شود. این کوهها فوق العاده زیبا و خاص هستند و قطعا از دیدن آنها پشیمان نخواهید شد. طبقات مخروطی شکل و ماهوری این کوهها جاذبه ای شگرف و منحصر به فرد برای استان سیستان و بلوچستان فراهم کرده است. اگر قصد دارید از این جاذبه دیدن کنید، باید در مسیر جاده سیستان و بلوچستان به سمت جاده کهیر – تنگ رفته تا به 95 کیلومتری بندر کنارک برسید. کوههای گل افشان مجموعا سه کوه گنبدی شکل هستند که از دهانه آنها زمانی که آتشفشان زیرین فعال است، گل های خاکستری خارج می شود. دیدن این پدیده جذاب که در دنیا کمتر عمومیت دارد، توریست های زیادی را از سراسر دنیا وسوسه می کند.

گل افشان های چابهار

گل افشان های چابهار

موج سواری و غواصی

فصل تابستان جان می دهد برای ورزش ها و تفریحاتی مثل شنا و موج سواری و غواصی و دقیقا یکی از بهترین و بکرترین جاها برای انجام این ورزش ها بندر چابهار است که شما می توانید علاوه بر تن زدن به خنکای آب از غذاهای محلی و آب و هوای بهاری این بندر لذت برده و خاطره ای بیاد ماندنی با خودتان به همراه ببرید. بندر چابهار برای غواصی و موج سواری بسیار مناسب است چون موج های با کیفیت و خاصی داشته که در کمتر ساحلی مشاهده می شود. به خاطر همین موج های خاص سالانه توریست های زیادی از سراسر دنیا برای غواصی و موج سواری به بندر چابهار می آیند. امکانات و تجهیزات لازم برای این ورزش ها هم، در ساحل تدارک دیده شده و به بهترین کیفیت در اختیار مسافران قرار می گیرد. بازی های دیگری که در ساحل چابهار می توانید با آنها خوش بگذرانید مانند فوتبال ساحلی، والیبال و کبدی ساحلی و هندبال که قدمت طولانی بین مردم بومی و ورزشکاران و توریست ها دارند.

موج سواری در چابهار

موج سواری در چابهار