قلعه الموت

قلعه الموت مخوف ترین و راز آمیز ترین دژ ایران

ایران در خاور میانه از دیر باز تاریخی پر از رمز و راز داشته است. گردشگران بی شماری از هر سوی دنیا به کشورمان سفر می کنند تا از نزدیک، نظاره گر برج های باستانی و دژ های بی همتای ما باشند. بیشتر این قلعه ها در بلند ترین نقاط کوهستانی و در مناطق دور از چشم ساخته شده اند و مهندسی ساخت آنها در نوع خود بی مثال تشخیص داده شده است.

و اگر شما یک شهروند تهرانی می باشید، تاسف آور است که تا کنون این مکان راز آلود و در عین حال زیبا را ندیده باشید. دژ الموت در استان قزوین و در نزدیکی شهر تهران قرار گرفته است. الموت با قزوین تنها دو ساعت فاصله دارد. در مسیر این دژ صخره های سرخ و خاکستری بسیار زیبا چشم اندازی عجیب و حیرت انگیز دارد. گردشگران خارجی هر ساله از دور و نزدیک خود را به این منطقه می رسانند تا در ارتفاعات و پرتگاه های الموت عکس های بی نظیر خود را ثبت نمایند.

با ما به الموت سفر کنید تا تماشاگر پرتگاه های عجیبی باشید که رسیدن به دژ را در تصور شما غیر ممکن می سازد. تاریخ زیبای این دژ روح شما را تسخیر می کند.

قلعه الموت

قلعه الموت

جغرافیای الموت

دژ الموت بر فراز صخره های بلند در ارتفاع ۲۱۶۳ متری از سطح دریا ساخته شده و در شمال شرقی روستای قصر خان یا ” گازر خان” بنا شده است. مساحت قلعه ی الموت ۲۰۰۰۰ متر مربع و بلندی صخره هایش از زمین های اطراف بیش از ۲۰۰ متر می باشد. این دژ از جهت های شمال شرقی تا جنوب غربی کشیده شده و دور تا دورش پرتگاه است. تنها راه ورودی در ضلع شمال شرقی جای گذاری شده.

قلعه الموت

نمایی از دشت الموت و روستای گازرخان از بالای قلعه الموت

تاریخ دژ الموت

شهرت ویژه ی این دژ ریشه در تاریخ فرقه ی اسماعیلیه دارد و به نگارش  حمد الله مستوفی تاریخ نگار نام آور ایرانی این بنا به دست ” داعی الی الحق حسن بن زید ” ساخته شده است و در سال ۴۸۳ هجری قمری فردی به نام حسن صباح دژ را به تصرف خود در آورد. و در این دژ، مخوف ترین و سازمان یافته ترین فرقه ی دنیا را پایه گذاری کرد. حسن صباح رهبری بود که در تمام عمر با سلجوقیان و خلفای عرب جنگید و همیشه پیروز بود.

با ما به قلعه ی الموت بیایید و از مخفیگاه اسرار آمیز مرگبار ترین فرقه ی جهان دیدن کنید.